Subiektywna lista najlepszych portugalskich win w Biedronce (promocja luty 2015)

Chwila radości dla wielbicieli dobrych portugalskich produktów – Biedronka rozpoczęła dzisiaj promocję portugalskich produktów spożywczych  oraz portugalskich win. Jeśli chodzi o te pierwsze, to wszystko o nich, łącznie z propozycjami przygotowania konkretnych potraw, znajdziecie tutaj.

 

Ja chciałbym się z Wami podzielić tylko listą win, które można również od dzisiaj zakupić u popularnego „owada”. Zachęcają do tego zarówno ich cena, jak i jakość. Są to wina codziennego użytku w Portugalii, które dzięki faktowi posiadania przez Biedronkę ponad 2500 sklepów a co za tym idzie ogromniej sile negocjacji cenowej, mogą być oferowane polskiemu klientowi w prawie że takiej samej cenie, jaką mają na półce portugalskiego sklepu. W jednym przypadku (Vale da Raposa) myślę, że nawet sami Portugalczycy zdziwili by się, gdyż to czerwone wino z Douro, sprzedawane jest w cenie 24,99 zł, podczas gdy w Portugalii trzeba za nie zapłacić od 7 – 9 € … Są to również wina, które podczas mojego 10-letniego pobytu w Portugalii, bardzo często gościły na moim stole.

Poniżej kilka win, które jak już powiedziałem, znam z „autopsji” i uważam, że można je spokojnie wypróbować. Oczywiście nie oznacza to, że pozostałe wina są gorsze – niektórych nie miałem okazji zdegustować, wobec tego nie będę się na ich temat wypowiadać. Nie ująłem w swojej subiektywnej liście win białych, bo po prostu, zdecydowanie bardziej wolę czerwone .. 🙂

Warto też zaznaczyć, że wina te, to podstawowa półka dobrych, pijanych codziennie win, nie należy wiec spodziewać się po nich „ochów i achów”. Są jednak przykładem portugalskich win o doskonałym stosunku ceny do jakości.

Vale da Raposa                                        Czerwone            Douro

Esteva                                                        Czerwone             Douro

Cabriz                                                         Czerwone              Dão

Loios                                                           Czerwone              Alentejo

Dona Ermelinda                                          Czerwone              Półwysep Setúbal

Adega de Pegões (Colheta Selectionada)           Czerwone              Półwysep Setúbal

Moscatel de Setubal                                    wino wzmacniane         Półwysep Setúbal

Warto sięgnąć również po inne, (niektóre dostępne także na polskim rynku wina – oczywiście nie w Biedronce …), które zaliczane są do najlepszych win na świecie. Na liście TOP 100 Wine Spectator najlepszych win na świecie w roku 2014 w pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy portugalskie wina! Na miejscu pierwszym porto Dow’s 2011 Vintage Porto, na trzecim Chryseia 2011 Douro DOC Prats Symington i na czwartym Quinta do Vale Meão Douro 2011.

Tych z Was, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować portugalskiej kawy, zachęcam do posmakowania kawy Delta a także (dla towarzystwa zakupionym winom) zdegustowania portugalskich serów, czy suszonej szynki – presunto.

tekst pochodzi z bloga Luzomania