Zielona zupa z zielonych szparagów i pokrzywy

Pogoda nas nie rozpieszcza, wciąż ma się ochotę na ciepłą zupę. Jedyną rośliną, która chyba sobie nic z tej byle jakiej pogody nie robi, jest pokrzywa. Rośnie u mnie wokół kompostu. Suszę ją na herbatę, ale od czasu do czasu używam również do innych celów. Pojawiły się również zielone szparagi, postanowiłem więc stworzyć z nich zielony, wiosenny duet.

 

zupa z pokrzywy

 

Zupa powstała na bazie, na której robi się większość zup w Portugalii. Ja bardzo lubię ten rodzaj zupy- kremu z chrupiącymi elementami. Bazą jest tutaj krem z ziemniaków i białych warzyw a chrupkości dodają jej najdelikatniejsze kawałki zielonych szparagów, wrzucone do niej na kilka minut przed końcem jej gotowania.

 

7-8 średnich ziemniaków, 1 cebula, 1 korzeń pietruszki, ćwiartka małego selera, garść pokrzywy, pęczek zielonych szparagów, pieprz ziołowy do smaku, kwiaty bluszczyku kurdybanku dla smaku (opcjonalnie), dwa średnie ząbki czosnku, kilka łyżek oleju i czubata łyżka masła  

 

Szparagi przełamujemy. Cieńsze części kroimy na małe kawałki. Większe odkładamy na bok.

Cebulę drobno kroimy i szklimy na mieszaninie oleju i masła. Dorzucamy drobno pokrojone ziemniaki, posiekany czosnek oraz starte na tarce z grubymi oczkami pietruszkę i seler. Chwilę mieszamy, pozwalając aby uwolnił się ich smak i aromat.

Zalewamy mniej więcej 1,5 l wrzącej wody, wrzucamy grubsze części szparag i posiekaną pokrzywę, przykrywamy i gotujemy ok. 15 min. Po tym czasie z zupy wyjmujemy kawałki szparagów, resztę miksujemy na gładką masę.

Do kremowej bazy wrzucamy pokrojone, górne części szparagów, dodajemy sól i w razie potrzeby również pieprz do smaku i gotujemy przez 3-5 min. Ważne jest, aby szparagi były ugotowane, ale nadal chrupkie.

Już na talerzu zupę posypujemy kwiatkami bluszczyka kurdybanka.

Uwaga – ja zielonych szparagów raczej nie obieram. Jego dolną, grubszą wyjmuję z zupy i nie miksuję z ziemniaczaną bazą, gdyż bardzo często jest one dość łykowata. Zależy mi bardziej na tym, aby podczas gotowania oddały jak najwięcej swojego smaku i aromatu. Jeśli mamy młode szparagi, można próbować ich dolną część przed wrzuceniem do zupy lekko obrać i potem zmiksować bazę z ziemniaków razem ze szparagami. Jeśli byłyby jednak jakieś łyko, całość można przetrzeć przez sito.z górną częścią szparaga postępujemy bez zmian, wg. wskazówek w przepisie.

Starajmy się wybierać najmłodsze części pokrzywy, gdyż jej starsze części (gałązki) posiadają coś w rodzaju łyka, które też może się nie zmiksować.

 

  kurdybanek